Az IgG antitest vizsgálat

Az IgG leírása

Az IgG, teljes nevén Immunoglobulin G egy antitest. Az antitestek a szervezetünkben előforduló fehérjemolekulák, amelyeknek feladata, hogy felismerjék és semlegesítsék a baktériumokat, vírusokat. Az idegen anyagok antigénjeire reagálnak, és hozzájuk kötődve veszik fel ellenük a harcot.

Az IgG antitest a vérkeringésben lévő antitestek közül a leggyakrabban előforduló változat. A fehérvérsejtek termelik. Két antigénkötő helye van, a felismerés után ezekkel tudja megkötni és semlegesíteni az idegen anyagokat. A szervezetet védi a fertőzésektől, semlegesíti a méreganyagokat, a vérbe kerülő kórokozókat támadja: baktériumokat, vírusokat, gombákat egyaránt.

igg_pic3

Két fő „módszere” van. Az egyik, hogy meggátolja a kórokozók mozgását, egymáshoz és magához láncolja őket. A másik, hogy az IgG antitest bevonja a baktériumokat, vírusokat, gombákat, és így teszi őket felismerhetővé a fagocita immunsejtek számára, akik be tudják kebelezni, és ezzel pedig elpusztítani az idegen anyagokat.

Az IgG vizsgálat bemutatása

Az IgG antitest nagyjából egy-két héttel a fertőzés után válik kimutathatóvá a szervezetben. Vagyis ha egy IgG-re irányuló teszt pozitív lesz, akkor a kórokozók már régebb óta jelen vannak a szervezetben. Esetenként a vizsgált személy még fertőzhet, ám az is lehetséges, hogy teljesen mentes a baktériumoktól, vírusoktól, ugyanis az antitestek minimum fél évig, de van, hogy tovább is kimutathatók lesznek a vérből, és immunitást biztosítanak.

A 2020-ban kirobbant koronavírus járvány esetében is IgG antitest vizsgálatot végeztek, hogy kimutassák, átesett-e az alany a betegségen. A teszt hivatalos neve SARS-CoV-2 tüske fehérje specifikus IgG antitest vizsgálat. Ez az IgG mellett az IgM szintet is nézi, vagyis az Immunoglobulin M-ét, amit szintén az immunrendszer termel. A betegségek során az IgM jelenik meg először, már néhány nappal a fertőzés után. Fő funkciója  a kórokozók eliminálása direkt agglutinációval és a komplement rendszer aktiválásával.

Amikor az IgG vizsgálat nem használható

Az IgG antitest vizsgálat eredménye nem mutatja ki biztosan a fertőzőképesség meglétét, csak sejthetővé teszi. Ennek igazolására minden esetben PCR teszt elvégzése szükséges. Valamint nem különíti el egyértelműen a korábbi betegséget az éppen aktívan jelen lévőtől. Fontos, hogy az antitestek szintje lecsökkenhet a teszt által érzékelhető szint alá, ám ez nem feltétlenül jelenti a védettség eltűnését. Külön kiemelendők az immunszupprimált betegek, akiknél az antitestválasz nem mindig mutatható ki.

Az IgG vizsgálat felhasználása és előnyei

A teszt eredménye megmutatja, hogy az alany átesett-e a betegségen, illetve hogy jelenleg fertőző-e, mehet-e közösségbe, vagy rendelkezik-e tartós immunitással. A pozitivitás határértéke 50 AU/ml. Ez alatt az eredmény negatív, ám ez nem zárja ki a fél évnél régebbi vagy nagyon friss fertőzést. Felette pedig pozitív.

Az ujjbegyből vett vérminta négy eredményt adhat:

1. Az IgG és az IgM is negatív. Ez két dolgot jelenthet: vagy egyáltalán nincs fertőzés, vagy még nem telt el négy-öt nap. Ebben az esetben javasolják, hogy pár nap múlva az alany térjen vissza egy újabb vizsgálatra, amikor már kimutatható lehet az IgM.

2. Az IgG negatív, de az IgM pozitív. Az IgM az 5. és a 21. nap között mutatható ki a szervezetben, az IgG egy-két hét után. Vagyis ebben az esetben az alany beteg, még fertőz, és nagyjából a betegség első-második hetében járhat.

igg_pic2

3. Az IgG és az IgM is pozitív. Ez nagyjából a betegség 14. és 21. napja között lehetséges, amikor az alany még mindig fertőz, de már kialakultak az antitestek, és kifele tart a betegségből.

4. Csak az IgG pozitív. Az alany ekkor már nem fertőz, az IgM eltűnt a szervezetből, azonban még minimum fél évig fennállhat ez az állapot. Amíg az IgG kimutatható, addig biztosan lehet tudni, hogy az alany átesett a betegségen, és jelenleg tartós immunitással rendelkezik. E mellé az eredmény mellé kell egy negatív PCR teszt (nyálkahártyáról vett mintából), hogy kizárható legyen a fertőzés, ugyanis az IgM eltűnése ellenére a baktériumok, vírusok még hetekig ürülhetnek a szervezetből a légutakon keresztül.

Az IgG további előnye, hogy a fent felsorolt időintervallumok ismeretében nagyjából meghatározható, hogy az alany a betegség melyik stádiumában van, meddig tarthat még a fertőzés. Ha már csak az IgG pozitív, akkor nem állapítható meg pontosan, hogy mikor esett át a betegségen, ugyanis a megjelenő antitestek mennyisége és így az élettartama egyénenként változó.

Nem csak a korábbi fertőzés által generált immunitást tudja igazolni, hanem a védőoltás segítségével kiváltott immunválaszt, vagyis az oltóanyagok okozta védettséget is. Az utólagos igazolás megléte felhasználható a védettségi kártya igényléséhez.